Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Wszystkich zgromadzonych na Liturgii powitał główny celebrans ks. Andrzej Wójciak. W kazaniu kaznodzieja ks. Zbigniew Trała zachęcił nas do zadumy nad tym świętem. Skierował do nas następujące przesłanie:

„Trzeba nam się zastanowić po co są nam potrzebne święta państwowe czy kościelne? Dzisiaj obchodzimy święto odzyskania niepodległości, jest to święto państwowe. Wiemy z historii, że był taki czas, że nie obchodzono tego święta. 

Dzisiaj możemy spokojnie przyjść do kościoła, nie musimy się obawiać, że nie będzie można odprawić Mszy Świętej, czy mówić w języku polskim. Ludzie, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny nie mieli dzieciństwa, młodości, nie mieli tego czasu, w którym szuka się drugiej połówki, zakłada rodzinę. Oni tego nie mieli, oddali swoją młodość, po to, aby następne pokolenia mogły spokojnie żyć. 

         Zastanówmy się: Czy im jest potrzebne oddawanie czci? Przecież oni już nie żyją, oni są już w niebie. Mają niebo, szczęście, a my nie jesteśmy w stanie im tego szczęścia powiększyć. Nawet jeżeli ktoś z nich jest wiecznie potępiony, to nie jesteśmy w stanie im pomóc. 

         Wiemy, że jeżeli ktoś nie odrobi lekcji i nie zda egzaminu to musi powtórzyć klasę. Historia jest naszą lekcją życia, jest nauczycielką życia. Jeśli ktoś nie pozna historii własnego kraju będzie musiał odrobić tę lekcję.

         Możemy śmiało powiedzieć, że obchody święta są dla nas żyjących. To jest nasza lekcja.  Mamy uczyć się od naszych poprzedników ofiary i oddania. Ci ludzie zasługują na naszą pamięć, nasz hołd. Trzeba nam się dzisiaj zastanowić jaką Polskę szykujemy przyszłym pokoleniom, czy dzieci nie będą musiały ginąć, być prześladowane, odzierane z godności. Każdy z nas jest ważny, każdy z nas tworzy Ojczyznę i w pewnej części to od nas zależy jakie będą dalsze losy naszego kraju. 

         Po zakończonej Mszy Świętej wszystkie delegacje udały się na Lututowskie Rynek. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii z dzisiejszej uroczystości https://parafialututow.pl/swieto-niepodleglosci/