Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie. W artykule „Parafia Lututów, powrót do przeszłości, dla pokoleń przyszłości”, wspominamy boczny ołtarz z 1699 roku, zdobiony snycerką, konstrukcji drewnianej wykończony warstwą polichromu. 

Zdominowany renesansowym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po lewej stronie wydzielonego spokojnego miejsca, ołtarza „perły naszej parafii” na ścianie bocznej wieży, przedsionka wejścia bocznego do przestrzennego miejsca gromadzenia wiernych, układu trzynawowej środkowej części kościoła umieszczona została poświęcona kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przedstawiającego wizerunek Maryi z Dzieciątkiem.

Oryginał obraz znajduje się na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej, nazywany również obrazem Czarnej Madonny.
Archiwum parafialne, karty historii naszych przodków. Jeden ruch ręki, jedna chwila, jedna karta ale jaka wartość. Chwilę temu fotografowałem ten obraz w naszym kościele. I nagle w ręce trzymam dokument z poświęcenia obrazu (kopii) Matki Bożej Jasnogórskiej w 60. rocznicę jego poświęcenia. Przypadek, czy głos historii wyrażony ruchem mojej ręki.

Marek Zgadzaj