Odpust parafialny ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczął się od rana i zgromadził licznych wiernych w naszym kościele. Miłą niespodzianką tego dnia była obecność uczestników Pielgrzymki Rowerowej z parafii Narodzenia NMP w Kaliszu, którzy wraz ze swoim księdzem proboszczem ks. Robertem Lewandowskim uczestniczą w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę.

Kazania na Mszach św. o godzinie 8:00 i 9:00 wygłosił ks. Andrzej Wójciak. W swojej homilii przybliżył on sylwetki świętych Apostołów Piotra i Pawła, podkreślając, że mimo iż pochodzili z różnych środowisk i różnili się między sobą, połączyła ich głęboka wiara w Jezusa Chrystusa, która przyniosła obfite owoce. Ks. Andrzej zaznaczył również, że jesteśmy wezwani, aby nasza wiara przynosiła konkretne uczynki miłości bliźniego.

Podczas sumy odpustowej kazanie wygłosił ks. Tomasz Wasielewski, proboszcz z Sokolnik. W homilii wspomniał, że pięć lat temu, zanim objął funkcję proboszcza w Sokolnikach, głosił kazanie w tej samej uroczystości w Lututowie. Krótko po tym pielgrzymował do Rzymu, gdzie powierzył naszą Parafię opiece Apostołów. Ks. Wasielewski oparł swoje rozważania na pytaniu Apostołów „Panie, jak mamy się modlić?”. Podkreślił, że choć trudno się utożsamić ze świętością apostołów, możemy zrozumieć ich grzeszność, nawracając się jak oni. Przywołał przykład św. Piotra, który po trzykrotnym zaparciu się Jezusa żałował i potwierdził swoją miłość do Zbawiciela oraz św. Pawła, który nawrócił się po tym, jak Jezus ukazał mu ciemność jego grzechu. Ks. Wasielewski przypomniał o ważności modlitwy za siebie nawzajem, podkreślając, że modlitwa umacnia w wierze i pomaga wyjść z grzechu ku świętości.

Sumę odpustową uświetniło wiele osób i grup, które swoją obecnością oraz zaangażowaniem dodały blasku temu wspaniałemu wydarzeniu.

Najpierw warto wspomnieć o Strażakach z naszych Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy uczestniczyli w Mszy ze swoimi sztandarami. Ich obecność jest zawsze symbolem odwagi, poświęcenia i służby lokalnej społeczności. 

Niezawodna schola Parafialna zadbała o oprawę muzyczną, wprowadzając wszystkich wiernych w głębszy nastrój duchowy poprzez piękne śpiewy i dźwięk instrumentów. Dzieci sypiące kwiatki dodały uroczystości koloru i radości, tworząc jednocześnie niezapomniany widok.

Również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Malowane Usta” z Łęk Małych i Panie z Róż Różańcowych nie zawiodły, niosąc z dumą feretrony. Ich zaangażowanie jest zawsze niezwykle doceniane i stanowi ważny element parafialnych uroczystości.i Grupa Fatimska i inne grupy Parafialne były obecne, modląc się i wspierając uroczystość swoją pobożnością.

Wyjątkową atrakcją był występ Orkiestry Dętej z Lututowa, która po Mszy dała popis swoich umiejętności. Ich koncert spotkał się z gromkimi brawami licznie zgromadzonych przed kościołem wiernych. To wspaniałe zwieńczenie uroczystości pokazało, jak silna i zdolna jest nasza wspólnota parafialna.

W dniu odpustu, przed kościołem, panie z Koła Gospodyń z ul. Zygmuntów sprzedawały własnoręcznie wykonane gofry. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na pomoc rodzinom, które zmagają się z ciężką chorobą jednego z członków. Była to niezwykle szlachetna inicjatywa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem i wsparciem wiernych.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg tego święta Parafii, szczególnie wszystkim grupom i osobom, które czynnie uczestniczyły w uroczystości. Wspólnie tworzymy silną i zjednoczoną wspólnotę, która potrafi świętować w duchu jedności i pobożności.

PODZIĘKOWANIA

Z wdzięcznością pragnę złożyć serdeczne podziękowanie ks. Tomaszowi Wasielewskiemu proboszczowi z Soklonik za przewodniczenie Mszy św. odpustowej oraz za mądre i budujące kazanie. Twoja obecność i posługa w naszej wspólnocie parafialnej stanowią fundament naszej wiary i duchowego wzrostu. Dziękuje kapłanom z Dekantatu za obecność i wspólną modlitwę w intencji naszej Parafii.

Z ogromną radością pragnę powitać w naszej wspólnocie parafialnej naszego rodaka, ks. Piotra Walochę – naszego misjonarza w Czadzie który przyjechał na urlop do domu rodzinnego. Niech ten czas spędzony wśród nas będzie dla Ciebie czasem odnowienia, odpoczynku i wzmacniania sił do dalszej służby Bożej. Jesteśmy wdzięczni za Twój trud, Pragnę też podziękować ks. Andrzejowi i ks. Zbigniewowi, którzy podejmują codzienną posługę duszpaterską w naszej Parafii. Swoimi myślami i modlitwami w dniu Patronów Parafii obejmujemy ks. Jana Kononowa, który po operacji dochodzi do zdrowia i z tego miejsca łączymy się z nim życzliwą pamięcią i prosimy przez wstawiennictwo Maryi o powrót do pełni sił i zdrowia.

Niezmiernie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w uroczystości liturgiczne: ministrantom, służbie liturgicznej, scholi, strażakom, Paniom niosącym feretrony, członkom Grupy Fatimskiej, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich. Serdeczne podziękowania  Paniom z Koła Gospodyń z ul. Zygmuntów  za sprzedaż gofrów na pomoc rodzinom dotkniętym chorobą. Wasza hojność i ofiarność są źródłem nadziei i wsparcia dla potrzebujących. Dziękuję za miłość bliźniego w czynie.

Dziękuje Paniom katechetkom, dzieciom za radosne sypanie kwiatków, członkom Róż Różańcowych, orkiestrze oraz panu organiście. Wasza współpraca i zaangażowanie w każdym detalu liturgii sprawiły, że nasze wspólne przeżywanie Mszy św. było pełne pobożności i piękna.

Dziękujemy za Waszą ofiarność, oddanie oraz za to, że pielęgnujecie ducha wspólnoty parafialnej. Niech Bóg obdarzy Was swoimi łaskami za trud i zaangażowanie w służbie Jemu i bliźnim. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii tutaj: https://parafialututow.pl/odpust-ku-czci-sw-apostolow-piotra-i-pawla-2024/