8 czerwca w miejscu Chudy Trzepacz rozpoczęły się obchody 161 rocznicy Powstania styczniowego. Kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta Lututów Marek Pikuła, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Józef Grzegorek, Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego Tomasz Klimecki, Regionalista Marek Zgadzaj, dziekan Dekanatu Lututowskiego ks. Waldemar Gruszka, Pan Andrzej Żuraw, dzięki któremu historia tego miejsca ujrzała światło dzienne, oraz przedstawiciele rodzin Żurawiów i Szustrzańskich.

Chudy Trzepacz, położony z dala od zabudowań, otoczony dużym kompleksem leśnym nieopodal rzeki Strugi Węglewskiej. To właśnie w tym miejscu nieistniejący już młyn i okoliczne lasy były świadkami tragicznych chwil, gdzie oddział Korytyńskiego w swojej walce o wolną Polskę znalazł swoje schronienie, i niestety, dla wielu stało się ono miejscem ostatniego pożegnania.

Obchody rocznicy mają na celu przypomnienie i uhonorowanie tych, którzy walczyli i oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Jest to także wyraz szacunku dla historii i tradycji, które są fundamentem naszej tożsamości. „Nie zapominajmy o tych, którzy tu walczyli i oddali życie. Niech pamięć o nich będzie zawsze żywa w naszych sercach” – są to słowa, które przewijają się każdego roku podczas uroczystości.

W tym ważnym miejscu, zebrani oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego. Dzięki inicjatywom takich osób jak Pan Andrzej Żuraw i Marek Zgadzaj pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o Polskę, jest wciąż żywa i inspiruje kolejne pokolenia. Obchody te przypominają nam, jak ważne jest pielęgnowanie naszej historii i oddawanie hołdu tym, którzy walczyli za naszą wolność.