Nasz parafianin ks. kanonik Jan Kononow w niedzielę 13 czerwca przeżywał podwójny Jubileusz: 77 rocznice urodzin i 50 rocznicę święceń kapłańskich. Z Parafii w Tąbkowicach przybyli parafianie dostojnego Jubilata. Obecni byli przedstawiciele Władz samorządowych Lututowa, przedstawiciele organizacji i instytucji. Strażacy z OSP Tąbkowice, Osy i Piaski. „To nasze dzisiejsze świętowanie prowadzi nas do refleksji nad wielkością kapłaństwa.” powiedział ks. Dziekan w homilii jubileuszowej

W księdze Metrykalnej naszej Parafii czytamy: „Działo się w Lututowie dnia 22 lipca 1945 roku o godzinie dziesiątej rano stawił się: (…) i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Lututowie dnia 12 czerwca roku bieżącego o godzinie 4 po południu (…) dziecięciu temu na chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym (tj. 22 lipca 1945r) o godzinie dziesiątej nadane zostało imię Jan rodzicami Jego chrzestnymi byli: Wincenty Kubiś i Helena Pietrzykowska.(…)”

Młody Jan Kononow ukończył Szkołę Podstawową w Lututowie mieszczącą się wówczas przy ul. Złoczewskiej. 

W 1960 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w którym był do roku 1964. 

W 1964 roku odbył dwuletnią służbę wojskową w Szczecinie, a do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił w roku 1966 i przebywał tam do roku 1972.

21 maja 1972 roku został wyświęcony na kapłana Diecezji Częstochowskiej z rąk ks. Bp. Ordynariusza Stefana Bareły. (21 maja 1972 roku w częstochowskiej katedrze zostało wyświęconych 21 kapłanów. Wśród nich był m.in. nieżyjący już abp Józef Życiński i Henryk Orszulak proboszcz w Wieruszowie)

W SŁUŻBIE KOŚCIOŁOWI

1972 – 1973 Pierwsza parafia w Parzymiechach – św. Jakuba, 

1973 – 1976 Parafia Dąbrowa Zielona – Św. Jakuba

1976 – 1977 Parafia Ręczno – Św. Stanisława Biskupa i Męczennika

1977 – 1979 Parafia Bogdanów – Trójcy Przenajświętszej

1979 – 1982 Parafia Dąbrowa Zielona  – Św. Jakuba

1982 – 1983 Dąbrowa Górnicza – 

1983 – 1985 Częstochowa – Św. Antoniego

1985 – 1988 Sączów – Św. Jakuba

PROBOSZCZ W TĄPKOWICACH

Dnia 7 sierpnia 1988r biskup częstochowski Ks. Stanisław Nowak eryguje parafię pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach. W skład parafii wchodzą miejscowości: Tąpkowice, Niezdara i Ossy. Parafia liczy około 1800 mieszkańców.

11 września 1988r pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jan Kononow, który zamieszkał w prywatnym domu w Tąpkowicach. Mury świątyni rosły z dnia na dzień. W dolnej części Kościoła odprawiano już Msze święte. 24 grudnia odprawiono pierwszą pasterkę. 17 marca 1989 r Urząd Wojewódzki w Katowicach wydał zezwolenie na budowę plebanii. 29 sierpnia tegoż roku dokonano zakupu parceli pod cmentarz parafialny.

Ks. Jan całe serce i siły poświęcił nowopowstającej parafii. W roku 1996 Pan Bóg doświadczył Go ogromnym cierpieniem. W listopadzie trafił do szpitala w Tarnowskich Górach z zatorem mózgu, przebywał w śpiączce przez dwa tygodnie. Szpital opuścił 23 grudnia 1996 r. Od tego momentu zaczęła się długa rekonwalescencja, dźwiganie krzyża cierpienia i powolnego powrotu do zdrowia. Na nowo uczył się chodzić i mówić oraz przypominać sobie miejsca, wydarzenia i ludzi z minionych lat. Jednak nigdy nie zapomniał o Tąpkowicach i Lututowie. W tym czasie w parafii w Tąpkowicach posługiwało dwóch emerytów, a po nich funkcje wikariuszy pełnili Salezjanie, natomiast proboszczem tejże parafii był w dalszym ciągu ks. Jan. W 1999 roku przychodzi administrator, a w 2014 roku ks. Jan rezygnuje z funkcji proboszcza parafii. 

15 listopada 2021 roku rezygnuje z pomocy duszpasterskiej w Tąpkowicach i wraca do domu rodzinnego Siostry Mirosławy i Szwagra Józefa w Augustynowie, parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Lututowie.

Po miesiącu rozpoczyna pracę emeryta w Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Lututowie. 

Ks. Jubilat zwrócił się do naszego proboszcza słowami: „Dziękuję ks. Dziekanowi i Proboszczowi, Kanonikowi Waldemarowi Gruszce, za wspaniałą pomoc Proboszcza dla Emeryta. Za wszystko dziękuję.”