10 czerwca 2023 r. Komitet Organizacyjny ,,Lututowskiego Biegu Wolności 1863”, złożył kwiaty w miejscu stanowiącym kryjówkę w okresie Powstania Styczniowego. Chudy Trzepacz, to miejsce lokalizacji opuszczonego siedziska z młynem wodnym z dala od zabudowań, otoczone dużym kompleksem leśnym i mokradłami w pobliżu rzeki Strugi Węglewskiej. Z tym miejscem wiąże się splot wydarzeń związanych z bitwą pod ,,Koziołkiem” pod Lututowem, o czym należy pamiętać i przypominać szczególnie teraz w 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z miejscem tym związany jest w szczególności Ród Rodziny Żurawiów i Szustrzańskich. 

Historia tego miejsca, to zbierane przez pokolenia wspomnienia, spisane przez Pana Andrzeja Żurawia, który m.in. opisuje okres Powstania Styczniowego, losy części oddziału Korytyńskiego w bitwie na polach Koziołek pod Lututowem, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia w walce o wolną Ojczyznę. We wspomnieniach Pana Andrzeja Żurawia, część oddziału świadomie skierowała się z miejsca walk w kierunku lasu Pichelskiego, do opuszczonego młyna znajdującego się w Chudym Trzepaczu, miejsca ich śmierci. 

To kolejne miejsce pochówku bohaterów tamtych czasów, żołnierzy zbrojnego zrywu Polaków dążącego do odzyskania utraconej Ojczyzny.

Z wspomnień Rodziny Żurawiów w 1863 roku przy grobach rodzinnych pochowano polskich powstańców bezpośrednio do ziemi posypując białym proszkiem zwanym karboleum. Miejsce to, gdzie obecnie znajduje się stara kapliczka nadrzewna, zapisuje się w historii Lututowa. Jest to miejsce szczególne, ale i tragiczne.

Kwiaty złożyli: Burmistrz Lututowa Pan Marek Pikuła, Prezes RBS w Lututowie Pan Tomasz Klimecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Pan Marek Zgadzaj, V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Pan Józef Grzegorek, ks. Kanonik Waldemar Gruszka Proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, Sylwia Świdurska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Lututowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 w Lututowie Pani Małgorzata Kipigroch. W uroczystym złożeniu kwiatów wziął udział Pan Andrzej Żuraw wraz z rodziną Żurawiów (potomków ówczesnego właściciela młyna). 

Źródło informacji: zapisy Pana Marka Zgadzaja.

Zapraszamy do galerii tutaj